Kapitán, notár, kaprál a Červenák alebo môj plagátový hold.

  Keď som prvýkrát objavil Štiavnicu bola už noc. Vlastne skôr tma, pretože tá začiatkom decembra prichádza už krátko poobede. Sneženie, ktoré ma sprevádzalo od Sitna poľavilo a spod zamračenej oblohy vykukli prvé hviezdy. Ulicu od Klopačky ku kostolu svätej Kataríny sfarbili lampy do oranžova. Teplé tóny kontrastovali s nepríjemným chladom všade navôkol. Svetlo sa odrážalo od mokrej dlažby a cícerky vody z topiaceho sa snehu stekali dolu ulicou. Po krátkej chvíli som si uvedomil, že crkot tečúcej vody a prenikavý dupot mojich krokov sú jedinými zvukmi, ktoré počujem. Podozrenie, ktorému som nevenoval prílišnú pozornosť ale začalo vytláčať zdesenie. V meste pod Glanzenbergom som bol úplne sám.

   Na túto udalosť som si spomenul po deviatich rokoch, keď som obracal stránky pre mňa dovtedy neznámeho spisovateľa. Kniha Mŕtvy na Pekelnom vrchu od Juraja Červenáka ma vrátila späť do večera, keď som sa s malou štipkou fantázie ocitol v strede sprisahania kingovských rozmerov. A tak to šlo ďalej a Juraj písal a napísal ďalšie dve knihy, v ktorých sa trojica svojráznych detektívov v kulisách nie zrovna najpríjemnejšieho 16. storočia prediera spleťou záhad, sprisahaní a kadejakých iných nepríjemností. Nechýba streľba, rinčanie čepelí a ani stonanie nešťastníkov podrobených tak obľúbenému právu útrpnému.

   Moje ilustrácie sú hrou, ktorou chcem vzdať hold príbehu, ktorý Juraj úspešne vytvoril.

   A ako to bolo nakoniec s mojim ľudoprázdnym mestom? Nuž, kto by sa už len túlal studenou nocou, keď v kine na Trojičnom dávali Predátora rovno s Votrelcom, v Klopačke doplnili zásoby paraguajského maté a rozprestreli čerstvo vytepované koberce a dolu v Prachárni vyhlásili západniarsku novinku: Happy Hour.

“An adventure is only an inconvenience rightly considered. An inconvenience is only an adventure wrongly considered.”
                                                                          G.K. Chesterton